Tráviace problémy na dovolenke
Celý rok sa tešíme na letnú dovolenku a je naozaj smutné, ak nám ju pokazia problémy s trávením. V tom okamžiku vôbec nezáleží na tom, či je to pri mori, na horách alebo na prázdninách u babičky.
Čo by teda nemalo chýbať v prázdninovej lekárničke?
- Aloe: Letná hnačka v dôsledku prudkého ochladenie pri posedení večer alebo otrava potravinami. Na rozdiel od Ars-a má pocit horúcich nôh a špička jazyka je intenzívne červená.
- Antimonium crudum: Hnačka ako následok studených nápojov počas horúcich dní alebo po kúpaní v studenej vode. Chorý nemá smäd a má silno nabielo potiahnutý jazyk.
- Arsenicum album: Najbežnejší liek na hnačky a vracanie pri otrave potravinami. Problémy sprevádza silný pocit chladu, strach z vracanie. Často sa celkom na začiatku objavuje pocit, že všetko okolo mňa je špinavé. Chorý je smädný, snaží sa popíjať, ale tekutiny vyvráti okamžite ako sa dostanú do žalúdka.
- Ipeca (Ipecacuanha): Mimoriadna nevoľnosť, žalúdok ako na vode a ani vracanie neuľaví. Napriek tráviacim problémom je jazyk pekný ružový a čistý.
- Nux vomica: Následky all inclusive: prejedanie, ťažké jedlá a premiera alkoholu. Silná nevoľnosť s neúčinným nutkaním na vracanie. Zlepšuje sa teplými nápojmi a teplom.
- Phosphorus: Často potrebný na detských táboroch. Na rozdiel od Ars-a vracia až keď sa jedlo zohreje v žalúdku, t.j. po takých 20 minútach. Má chuť na studené nápoje a zmrzlinu. Teplé nápoje aj len ponorenie rúk do teplej vody stav výrazne zhorší.
- Podophylum: Bezbolestná vystreľujúca hnačka. Silné nafukovanie brucha.
- Rheum: Ak sa deti prejedia nezrelého ovocia.
- Veratrum: Vystrekujúce vracanie aj stolica. Biela tvár, zimomrivosť, kolapsové stavy.
Na zotavenie, ak je to potrebné podajte Chinu. Ak nepomôže, tak Phosphoric acid (Phos-ac sa počas vracania či hnačky cíti dobre, vyčerpanie prichádza až po odoznení príznakov)
Homeopatiká môžete použiť v potencii 30 alebo nižšej. Pokojne dajte to, čo máte k dispozícii. Rozpustite 2 globulky v deci vody, riadne premiešajte a podávajte lyžičku každých 10 minúť. Podľa závažnosti predlžujte intervaly.
UPOZORNENIE: Ak stav trvá dlhšie a hrozí dehytratácia alebo kolaps, neváhajte vyhľadať lekára.